През последните 35 години, от края на диктатурата на Николае Чаушеску насам, Румъния нееднократно е преживявала държавни кризи. Анулираните президентски избори от ноември 2024 година доведоха до сегашната, но тя не е просто поредната – никога преди крайнодесните, антизападни и проруски сили в Румъния не са имали по-силна подкрепа. И никога преди от 1990 година насам румънското общество не е било толкова разочаровано, колкото сега. Израз на тези настроения станаха състоялите се миналата неделя в Букурещ протести, белязани от насилие. За политическата криза в северната ни съседка и какви са изходите от нея – в студиото на Euronews Primetime гостува журналистът от румънската секция на БНР Владимир Митев.

„Независимо от протестите в Румъния след решението на Централното избирателно бюро, което беше потвърдено и от Конституционния съд, самият Калин Джорджеску каза, че иска да е политик на мира. Той не призова към повече протести, дори напротив – призова към сдържаност. Също така каза, че според него си е свършил своята мисия – че е посочил и показал чудовищността на врага, на дявола, както той се изразява месиански, но и също така каза, че не дава ясни указания за една или друга фигура, която да го замести“, коментира Митев.

Той обясни, че на Джорджеску са повдигнати сериозни обвинения, но сред тях липсва такова, че изпълнява волята на руска или на чужда държава.

„Той беше обвинен, например, за това, че е подстрекавал или извършил някакви действия, които са срещу конституционния ред. Беше обвинен, че има фалшиви документни декларации, които е направил във връзка с изборите. Беше обвинен също и по линия на това, че е извършвал дейност или създавал организация, която има крайнодесен характер“, посочи Митев.

По негови думи в румънското общество има противоречие относно ролята на Джорджеску – много хора са искрено убедени, че определени руски интереси и тенденции действат чрез него, но друга част от обществото остава неубедена.

Вижте целия разговор във видеото.

Сподели: