„С ясни научни приоритети и международно сътрудничество, България има потенциала да бъде част от глобалното бъдеще на енергийната революция.“ Това сподели за Евронюз България Александър Гън, учен от Калифорнийския университет и участник в конференция, посветена на ядрената енергия и изкуствения интелект. Форумът, организиран от Софийския университет, се открива утре в София.

По думите на Гън, ядрената енергия – и по-специално ядреният синтез – представлява най-чистата форма на енергия, позната на човечеството.


Само един грам материал, използван в процеса на синтез, може да произведе същото количество енергия, което биха генерирали тонове конвенционално гориво. Това я прави изключително ефективна и екологично устойчива алтернатива.


Основното предизвикателство пред ядрената енергия, според учения, е високата енергия, необходима за самото стартиране на процеса на синтез. „Реално бариерата е, че за да се случи реакцията, трябва първо да се вложи много енергия“, посочва той.


Компанията „Алфа Ринг“ и Софийският университет са водещи в опитите за развитие на научния капацитет в тази сфера. Факултетът по физика на университета е все по-ангажиран с темата за ядрения синтез и има амбицията да се превърне в център за обучение и изследване в тази високотехнологична област.

Високите технологии и изкуственият интелект също играят важна роля. Те се използват както в създаването на физическите устройства, необходими за процеса, така и в анализа и оптимизацията на реакциите. Въпреки това, Гън подчертава, че интеграцията на новите технологии ще отнеме време, тъй като проблемът с ядрената енергия е обект на изследвания от десетилетия.

Цялото интервю вижте във видеото.

Сподели: