Найден Найденов, който е организатор на екоакцията, даде пример с рибарската общност в Созопол. Рибарите са премахнали старите автомобилни гуми, които са ползвали за предпазване на лодките си, и са ги заменили с професионални кранци. Използваните гуми са предадени на доброволците за правилно изхвърляне, за да не попадат в морето.

Мотивацията е една – да си изчистим името. Хората замърсяваме природата и трябва по някакъв начин да дадем нещо от себе си в обратната посока.

Найден Недев

По думите му за девет години и над 15 акции доброволците са извадили хиляди автомобилни гуми, пластмасови отпадъци, рибарски мрежи и тонове боклуци.

„Не мислете, че ще се разхождаме с костюмите пред камерите като манекени, ние ще бачкаме“, каза още той.

Недев отбеляза, че вече се виждат резултати от инициативата. „Лодките вече нямат гуми като кранци. Всички те са заменени с оригинални, а рибарите започнаха сами да предават старите гуми, за да не замърсяват морето“, обясни той.

В инициативата се включи и областният управител на Бургас Добромир Гюлев, който е и дългогодишен гмуркач. Той отправи призив към всички посетители на Черноморието да се отнасят отговорно към природата.

Изключително важно е да покажем, че освен да ползваме благата на морето, можем и трябва да се грижим за него.

Добромир Гюлев

Акцията се провежда за девета поредна година.

Сподели: