Samsung отчита увеличение на приходите, но дава мрачни прогнози, свързани с тарифните политики
Фирмата обяви рекордни приходи за тримесечието, но в разговора за приходите предупреди за предстояща икономическа несигурност, свързана с търговските политики на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Samsung Electronics отчете рязко увеличение на консолидираните си приходи за първото тримесечие благодарение на високите продажби на новите си смартфони, но бизнесът ѝ с полупроводници претърпя неуспех.
Южнокорейският гигант в производството на полупроводници и смартфони заяви в изявление, че е реализирал консолидирани приходи в размер на 79,14 трилиона вона (49 млрд. евро) за тримесечието януари-март, наричайки ги рекордно високи за всички времена.
Компанията съобщи, че оперативната ѝ печалба е нараснала до 6,7 трилиона вона (4,1 млрд. евро), в сравнение с 6,61 трилиона вона през същия период на миналата година.
Samsung обяснява резултатите със силните продажби на флагманския си смартфон Galaxy S25 и други продукти с висока добавена стойност.
Въпреки това оперативната печалба на бизнеса с полупроводници на компанията спадна до 1,1 трлн. вона (681,3 млн. евро) от 1,91 трлн. вона през съответното тримесечие на миналата година.
Компанията заяви, че печалбата ѝ е била свита от спадащите средни продажни цени, както и от намаленото търсене на високоскоростна памет, тъй като клиентите изчакват пускането на следващото поколение чипове за памет.
В разговора за приходите Samsung заяви, че американските мита могат да засегнат продажбите на нейните чипове за памет и смартфони, въпреки че добави, че точното въздействие не е сигурно.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че възнамерява да наложи мита върху полупроводниците „много скоро“.
Акциите на Samsung Electronics спаднаха с около 0,5 % при затварянето на пазара в Южна Корея.
