Виетнам отбелязва в сряда 50 години от края на войната, приключила с превземането на Сайгон от комунистическите сили.

Но милиони виетнамци още са изправени пред ежедневни битки с химическото наследство на войната.

Около 3 милиона души, включително много деца, страдат от сериозни заболявания, свързани с излагането на химикалите, използвани по време на бойните действия.

Въздействието върху населението на Виетнам обхваща второто, третото и вероятно четвъртото поколение. Вродени дефекти след тежки физически и умствени увреждания.

Чарлз Бейли – автор

В цял Виетнам американските сили са пръснали около 72 милиона литра дефолианти по време на войната, за да изгорят прикритията на врага. Повече от половината количество се пада на продукт, известен като „Агент Ориндж“, смес от хербициди.

Веществото съдържа диоксин, вид химикал, който причинява рак и уврежда трайно околната среда.

Бедствието с „Агент Ориндж“ донесе болка и нещастие на около 4 милиона виетнамци. Смятаме, че правителството на Съединените щати и производителите на този токсичен химикал трябва отговорността за подкрепа на всички жертви.

Нгуен Ван Ан – председател на асоциацията на жертвите на „Агент Ориндж“ в Да Нанг

Десетилетия трябваха на Виетнам, за да се пребори с отровното наследство на войната. След като пренебрегнаха доказателствата за неговото въздействие, Съединените щати започнаха в средата на 10-те години на XXI век да финансират частично почистването на следите от химикалите.

Но сега това е под въпрос с оглед на съкращенията в Американската агенция за международно развитие.

Сподели: