НАСА обяви, че мисия до Луната може да се осъществи още през февруари следващата година
Това е визията – но може да се превърне в реалност в не толкова далечното бъдеще. НАСА и нейните партньори разработиха програмата Artemis, целяща да върне хората на Луната.Тази седмица беше обявено, че първата пилотирана мисия, Artemis II, ще се проведе до април следващата година.Но може да се случи и по-рано.
Агенцията е поела ангажимент да изстреля не по-късно от април (20) 26 и възнамеряваме да спазим този ангажимент. Работим обаче и за ускоряване на подготовката и оперативната подготовка, потенциално още през февруари.
Лакиша Хокинс, изпълняващ длъжността заместник-администратор на Дирекция „Проучване и системно развитие“ на НАСА
Четиричленен екипаж ще прелети покрай Луната и обратно по време на 10-дневно пътешествие. В екипажа ще участват Кристина Кох, която ще бъде първата жена, обиколила Луната, а Виктор Глоувър ще бъде първият чернокож астронавт, изпълнил същия подвиг.Те ще тестват системи на Орион, сложен космически кораб, проектиран за Артемида.Резултатите ще проправят пътя за бъдещи мисии за кацане на Луната.Разработването на такава сложна технология включва множество космически агенции и частни изпълнители.Airbus създаде една секция на Орион, която съдържа критични поддържащи системи.
Ние осигуряваме сервизния модул. Той се намира зад модула на екипажа, който по същество съдържа всичко необходимо, за да поддържаме астронавтите живи по време на пътуването им до Луната. Той има резервоари за вода, резервоари с кислород и азот, за да осигури въздух, а също така има големи слънчеви панели, така че може да генерира цялата енергия, необходима за целия космически кораб „Орион“. И предполагам, че най-важното е, че има и задвижващ модул, който всъщност ще осигури тягата, за да избута астронавтите до Луната и да ги върне обратно.
Сиан Клийвър, ръководител „Захранване и авионика“ за европейския сервизен модул „Орион“ в Airbus
Хора са кацали на Луната и преди, по време на мисиите „Аполо“ – но това беше преди повече от 50 години.Астронавтите тренират за новото приключение в съоръжения като това в Германия, които целят да пресъздадат лунния терен.Този път целите са се променили.
Аполо беше силно фокусиран върху краткосрочни мисии – отиваш там, правиш някои научни изследвания, връщаш се. Но с Артемида всичко е свързано с изграждането на устойчиво човешко присъствие на и около Луната. Така че искаме да използваме Луната като трамплин за бъдещи пътувания до Марс. Много е трудно да се стигне директно от Земята до Марс, необходимо е много гориво, много енергия, така че е много по-добре, ако можете да използвате нещо като Луната като трамплин, който да ви отведе там.
Сиан Клийвър, ръководител „Захранване и авионика“ за европейския сервизен модул „Орион“ в Airbus
Стигането до Марс е съвсем ново предизвикателство. Но голяма част от това, което се използва за достигане до Луната, може да бъде пренасочено за марсианска мисия.
„Така че, когато отидем на Марс, няма да започваме от нулата, ще използваме максимално всички технологични разработки, които сме изградили за програмата Artemis. Технологиите непрекъснато се развиват, нещата стават все по-добри и по-добри. Вероятно има елементи от програмата Apollo някъде в основата на някои от проектите за това, което се случва на Artemis. Така че, разбира се, ще използваме всичко, което сме научили, и целия си опит за това как да обитаваме друго планетарно тяло. Ще използваме всичко и ще го развием допълнително, за да ни доведе до мисия на Марс, надяваме се в не толкова далечно бъдеще“
И НАСА вече подбира хората, които биха могли да предприемат това пътуване.По-рано тази седмица тя представи следващия си клас астронавти.10-те учени, инженери и тестови пилоти бяха избрани измежду повече от 8000 кандидати, за да помогнат за изследването на Луната и евентуално на Марс.
