Министрите от квотата на „БСП – Обединена левица“ Иван Иванов (регионално развитие) и Манол Генов (околна среда) представиха отчет за постигнатото до момента в секторите си. На съвместна пресконференция в централата на партията те увериха, че въпреки наследените проблеми и политическата нестабилност, вече има реални резултати в намаляването на пътните произшествия и проблемите с липсата на вода в редица райони.

Министър Иван Иванов подчерта, че тол системата вече се използва за санкциониране на шофьори, нарушаващи правилата, включително за каране в аварийната лента. Идентифицирани са 500 км от републиканската пътна мрежа за рехабилитация, а обезопасяването на 36 участъка с концентрация на ПТП е на финалната права. Очаква се нови участъци от АМ „Хемус“ и АМ „Европа“ да бъдат отворени през есента.

Министър Манол Генов увери, че язовирите за питейни нужди са добре обезпечени, а водата се управлява приоритетно. По думите му се работи по нов подход за напояване, а в следващите години ще бъдат вложени значителни средства за обновяване на ВиК инфраструктурата. Подготвят се проучвания за язовирите „Александър Стамболийски“ и „Черни Осъм“, които да решат дългогодишни проблеми с безводието в Централна Северна България.

В заключение, председателят на БСП Атанас Зафиров анонсира две инициативи в навечерието на събора на Бузлуджа – балкански младежки форум и кръгла маса на тема „Успехи и предизвикателства“, с акцент върху ролята на левицата в изпълнителната и законодателната власт. Целта е отчет пред обществото и очертаване на бъдещи приоритети в управлението.

На пресконференцията бе направен и политически коментар по повод внесения от опозицията вот на недоверие към правителството. Лидерите на „БСП – Обединена левица“ подчертаха, че вотът е опит за дестабилизация в момент, когато започват да се виждат реални резултати от управлението.

Според тях, правителството работи в сложна коалиционна среда, но въпреки това постига напредък в ключови сфери като инфраструктурата, водния сектор и социалната политика. „Този вот няма алтернатива зад себе си – няма идея какво следва. Ние работим, а други просто се опитват да рушат“, заявиха от ръководството на левицата.

Вотът, който предстои да бъде гласуван в Народното събрание, ще бъде неуспешен и няма да промени курса на правителството, категорични са от БСП. Те заявиха, че ще продължат да работят за постигане на видими резултати, от които хората реално да усетят ефекта от управлението.

Сподели: