Художници от различни възрасти, любители и професионалисти, предложиха невероятни интерпретации на картината на Йоханес Вермер „Момичето с перлената обица“.

Това се случи, след като музеят „Маурицхойс“, домът на оригиналната творба, я даде назаем на галерия в Амстердам за голяма изложба на нидерландския гений.

От хилядите предложения бяха отличени 60 и изложени във фоайето на музея в Хага.

Роботи, цветнокожи жени, абстрактни изображения, дори кучета и мъже, всички гледат мистериозния модел под различен ъгъл.

Има дори момиче, направено от плодове.

Ако погледнете разнообразието от репродукции, които получихме, ще останете изумени. Картини, направени от мъниста, хранителни продукти, кисело мляко или портокали, използвани за изобразяването на момичето.

Мартине Госелинк – директор на музея „Маурицхойс“

Качеството е много голямо. Най-малките художници бяха на 6-7 години, а най-възрастните – на 80-90. Сред толкова много произведения, имаше такива, които наистина се откроиха.

Музеят „Маурицхойс“ е поканил над 2700 художници, от Америка до Украйна, да интерпретират шедьовъра от XVII век.

Една от отличените творби е на Роб де Хеер. Той е решил да комбинира оригиналния образ с такъв от колониалното минало на Нидерландия.

Момичето с перлената обица е изобразено като индонезийска кукла Ваянг, използвана в театъра.

Бях много изненадан, че моята работа беше отличена. За мен е чест да работя в квартала на големите художници. Всички те са покойници, докато аз все още съм жив.

Роб де Хеер – художник

Изследване от 2020 г на „Момичето с перлената обица“ разкри детайли за техниките на рисуване на Вермеер и състава на пигментите, но не и самоличността на младата жена.

Успехът на първия конкурс доведе до повторение и изпратените картини са изложени в галерията „Фабрика за светлини“ в Амстердам.

Сподели: