За пореден месец хиляди интернет потребители в България са цел на фишинг атаки, насочени да ги подмамят с фалшиви имейли, имитиращи кореспонденция от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). В съобщенията се твърди, че има грешка в изчисленията на здравните вноски и че получателите имат право на възстановяване на сума от близо 400 лева.

За да получат парите, хората биват приканвани да следват линк, който ги насочва към уеб страница, където се искат лични и банкови данни.

„Получаваме множество сигнали за подобни измами както по имейл, така и от граждани, които идват лично и се притесняват. Подобни фишинг съобщения из цялата страна са над 1300. Здравната каса никога не изпраща такива имейли и не иска лично или банкова информация“, заяви Ирина Колева, директор на Регионалната здравноосигурителна каса в Хасково.

Местни жители споделят различни реакции към измамните съобщения.

Николай от Хасково казва, че ежедневно получава такива имейли и просто ги изтрива, а Атанас признава, че не отваря подозрителни съобщения.

Киберексперти предупреждават, че това е типична схема за събиране на лични данни, които после могат да се продават на тъмния пазар.

Ръководството на НЗОК е сезирало Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ и Дирекция „Киберпрестъпления“ заради продължаващите опити за измама и е съобщило за установените модели не само чрез имейли, но и чрез SMS.

Сподели: