Народното събрание за пореден път не успя да започне работа заради липса на кворум. И при трите опита за регистрация в пленарната зала днес не се събра необходимият минимум от 121 народни представители. При последната проверка се регистрираха едва 119 депутати.

В залата присъстваха народни представители от ГЕРБ–СДС, ДПС „Ново начало“, „Има такъв народ“ и част от парламентарната група на БСП – Обединена левица, но отсъстваха депутатите от „Продължаваме промяната – Демократична България“, „Възраждане“, „Алианс за права и свободи“, „Морал, единство, чест“ и „Величие“. Това направи невъзможно откриването на заседанието.

„Няма кворум. Следващото заседание ще се проведе в сряда, 28 януари, от 9:00 часа“, обяви председателстващият заседанието Костадин Ангелов.

Втори пореден ден без заседание

Това е втори пореден ден, в който парламентът не успява да работи. И вчера извънредната точка за окончателно гласуване на промените в Изборния кодекс беше включена в дневния ред, но заседанието пропадна по същата причина – липса на кворум.

И днес опозицията блокира работата на Народното събрание, като отказа да се регистрира. Интерес предизвика и поведението на БСП – Обединена левица, тъй като част от депутатите на левицата също не участваха в регистрацията. Към момента от партията няма официален коментар дали става дума за вътрешно разделение.

Остри политически реакции

След провала на заседанието последваха остри политически реакции. Пред журналисти в парламента председателят на парламентарната група на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов обвини ПП–ДБ, че умишлено са провалили кворума.

„Ако гражданите имат усещането, че изборите не са честни, това обезсмисля самите избори. Грозното беше в залата на Народното събрание – ПП–ДБ се врътнаха по техен начин и с процедурни хватки провалиха кворума“, заяви Йорданов.

По думите му, ако промените в Изборния кодекс не бъдат приети, на следващите избори отново ще има съмнения за манипулации. „Ще гледате надписване на бюлетини, унищожаване на бюлетини, съмнения за фалшификации. Ние от ИТН направихме всичко възможно да има честни избори“, каза той.

Йорданов обвини ПП-ДБ, че „думата им не струва нищо“, и ги заклейми, че се интересуват единствено от лична власт и облаги. В края на изявлението си той демонстративно скъса декларацията, подписана от ПП–ДБ за изчистване на избирателните списъци от т.нар. „мъртви души“.

От своя страна от „Възраждане“ заявиха в социалните мрежи, че именно те са спрели приемането на промените в Изборния кодекс, предложени от ДПС и ИТН, които според партията „създават условия за подмяна на вота“.

Основната причина за напрежението около законовите промени е намерението на управляващите да въведат т.нар. сканиращи машини, които да заменят досегашните машини за гласуване. Според опозицията няма достатъчно време за подобна реформа и реалната цел е на следващите избори отново да се гласува изцяло с хартиени бюлетини, което според тях отваря врата за манипулации.

И при втората, и при третата проверка на кворума днес резултатът беше отрицателен, което окончателно отложи разглеждането на промените в Изборния кодекс. Така депутатите оставиха решението за следващата седмица, когато се очаква нов опит парламентът да започне работа.

Сподели: