Протест срещу отглеждането на телета в клетки. Организаторите посрещнаха депутатите пред парламента.
Има и подписка от над 150 000 души, която ще бъде внесена в парламента. Протестиращи са влезли в клетките, а целта е да покажат колко пространство има едно животно, отглеждано в клетка.

Това е жестока практика, която се среща в кравефермите в България, телето веднага се откъсва от майката и се вкарва в такава изолационна клетка, то не мърда от нея в първите месеци от живота си. Големината на клетката е такава, че може само да се обърне вътре и да легне. Зад тази кауза заставаме и не само организациите за защита на животните, а и най-големите организации от браншовия сектор.

Стефан Димитров, председател на УС на „Невидими животни“

Протестиращите в клетките носят фланелки с надписи „Невидими животни“ и държат снимки на телета. Надяват се на законови промени.

„Телетата са високо социален вид, те прохождат почти веднага и като такива имат нужда да тичат, да подскачат, да играят едни с други. Вместо това те прекарват детство зад железни решетки или в бетонена килия“, обясни Димитров и бе категоричен, че това е жестокост, която няма място в XXI век и българите искат прогрес, което е свидетелство от факта, че още в предходното Народно събрание бе внесена петиция с над 110 хиляди подписа с искане тази жестока практика да бъде прекратена в България.

Председателят на УС на „Невидими животни“ припомни, че тогава в комисия народните представители единодушно подкрепиха искането, но парламентарното време не стигна, за да се приемат нужните законодателни промени.

Сега тази петиция има 150 хиляди подписа и нашето очакване към новото Народно събрание е то да довърши започнатото, защото зад това искане се обединяваме не само организациите за защита на животните, но също така и едни от най-големите и представителни развъдни и браншови организации в сектора, а така и потребителски организации, ветеринарни лекари и специалисти.

Стефан Димитров, председател на УС на „Невидими животни“

Димитров уточни, че през годините е разговарял със собствениците десетки средни и големи български кравеферми, които са премахнали клетките за телета и са преминали към съвременен, хуманен начин на отглеждане. „И самите фермери ми казват наистина по-здрави са телетата, по-добре се развиват, по-добре се чувстват, по-малко работа има за фермера и в крайна сметка и по-добри резултати“, сподели председателят на „Невидими животни“.

Той обясни и защо провеждат протестната акция с хора в клетки: „Избрахме да наредим клетки пред Народното събрание с по един човек вътре, за да покажем на практика как израстват една част от телетата в България и в какви условия. Това се опитва да го наподоби. Това са символични клетки, но истината е, че тези поддръжници тук, доброволци, които подкрепят каузата, ще прекарат едва няколко часа в тези клетки, докато телетата в България, които се отглеждат в клетки, не излизат от тези клетки месеци наред.“

Сподели: