Йотова започва консултации с партиите на 5 май
Президентът Илияна Йотова ще започне консултации с парламентарно представените партии на 5 май.
След тази процедура следва връчването на първия мандат за съставяне на правителство.
„Както винаги досега сме правили консултациите с всяка една партия поотделно, за да дадем възможност на всеки да каже своето мнение – как ще работи оттук нататък в Народното събрание, как мисли да продължим с проекта за бюджет или ще има нов бюджет, каква ще бъде законодателната им програма, приоритетите, проектите по ПВУ. Има доста неща“, заяви Йотова.
Тя изрази надежда, че ще има силна пресечна точка в различните мнения, защото „нямаме никакво време за губене“.
На 30 април се състоя първото заседание на 52-рото Народно събрание. Йотова направи специално обръщение към депутатите. Първата политическа сила с пълно мнозинство в новия парламент е „Прогресивна България“ на бившия президент Румен Радев, следвана от ГЕРБ–СДС, разделените на две парламентарни групи ПП и ДБ, ДПС и „Възраждане“.
