Тихомир Безлов: Политиците се опитват да влязат в игра със службите
Управляващите от ГЕРБ, БСП, ИТН и подкрепящите ги от „ДПС-Ново начало“ отнеха правото на президента за назначаването на шефовете на службите ДАНС, Държавна агенция Разузнаване и ДАТО. Това ще го прави парламента. Относно назначенията в ДАНС депутатите ги гласуваха и на второ четене, докато за ръководството на ДАР и ДАТО оставиха три дни за предложения преди второто четене. Ще си осигури ли така мнозинстото пълен контрол над службите и какви рискове крие промяната?
Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията коментира темата в ефира на „Добро утро, Европа“.
„За съжаление службите действително се политизираха особено днес“, коментира пред Евронюз България Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. Той припомни, че въпросът с назначенията в разузнавателните и контраразузнавателните структури периодично възниква, когато няма съгласие между президента и изпълнителната власт. „Политиците се опитват да влязат в тази игра със службите. Това не е само български проблем, виждаме подобни спорове и в САЩ, и в Европа“, посочи анализаторът.
По думите му големият проблем не е толкова в начина, по който се избират ръководителите, а в самите назначения. „Очевидно имате една политизация – предпочитание към някой професионалист, кой да бъде и защо. Кариерата в тези институции често не се прави по йерархия, както е при военните, а чрез прескачане на позиции благодарение на политическо влияние,“ обясни Безлов. Според него това подкопава доверието в компетентността и мотивацията на служителите.
Анализаторът коментира и конкретния казус с номинацията за ръководител на ДАНС. „Не знам логиката на управляващите. Предполагам, че случаят отново е част от договореност вътре в коалицията – кой какви позиции ще предложи,“ каза Безлов. Той припомни, че и в миналото са възниквали остри конфликти между президентската институция и управляващите по темата за службите, а сегашната ситуация е пореден пример за това напрежение. „Конфронтацията с президента не е от вчера. Тя започна още от 2022 година с новата вълна. Ако се върнем назад във времето при третото правителство на Борисов, също имаха много сложни отношения с президента. Тогава за главен секретар на МВР трябваше от ГЕРБ да предложат три различни имена.“
Целия разговор вижте във видеото.
