Няма заплаха за сигурността на страната заради срива в системите на два от телекомите у нас. Това заяви в студиото на „Добро утро, Европа“ експертът по национална сигурност професор Николай Радулов. По думите му нестабилността в комуникациите се дължи на лоша поддръжка на системите, а на на умишлена намеса. Радулов подчерта, че една от сериозните заплахи пред страната е невъзможността на българското разузнаване да отговори на съвременните предизвикателства, които поставят модерните технологии.

„Ние сме обречени на невъзможност да работим на съвременно ниво, да работим с колегите си от другите служби. Вече никой не иска да си контактуваме по телефона, защото трябва криптиран телефон, какъвто ние тук нямаме. Никой вече не контактува с писма. Всичко се праща по електронни пощи“, подчерта Радулов.

Според него българският разузнавач е 12-13 години зад западния.

По думите на експерта голям проблем в сектора е липсата на единна система за заплащане, което води до голямо движение на хора между различните служби, а това възпрепятства изграждането и утвърждаването на качествени специалисти.

Цялото интервю вижте във видеото.

Сподели: