“Епидемичната обстановка в страната това лято е по-спокойна в сравнение с миналата година. Достатъчна препоръка към хората е да поддържат добри хигиенни навици”, заяви специалистът по микробиология, имунология и епидемиология проф. Тодор Кантарджиев.

Според него миенето на ръцете е от изключителна важност, особено по морето, а млякото трябва задължително да преминава термична обработка.

„При досег с тревни площи трябва да се оглеждаме за кърлежи и да ги сваляме с пинсета, а не с цигари, олио или други митове,“ подчерта той.

Професорът допълни, че репелентите действат срещу кърлежи и са много ефективни срещу комари.

По отношение на COVID-19, Кантарджиев заяви, че заболяването вече се преодолява по-лесно и не се очаква бум на случаите през лятото.

„Ковид ще си вземе нормалния дял от заболелите, ваксинацията е препоръчителна – както при всяка друга болест,“ обясни той.

Цялото интервю вижте във видеото.

Сподели: