Приемането ни в Еврозоната през погледа на Камарата за икономическо сътрудничество България-Франция
В окото на бурята на обществения дебат в настоящия момент е присъединяването на България към Еврозоната. Понякога, когато сме вътре в ситуацията, ни убягват важни детайли, а един външен поглед може да е полезен. Още повече, когато човек е юрист и е свързан с реалния бизнес. Такъв е и нашият гост – Николай Костадинов, председател на Камарата за икономическо сътрудничество България-Франция със седалище в Париж.
Г-н Костадинов, като човек, който живее и работи във Франция и познава добре реалния бизнес климат, как гледате на евентуалното присъединяване на България към еврозоната?
Това е огромен шанс за България. Един тласък за икономическо развитие, защото в момента западните корпорации отново се ориентират към Източна Европа. Влизането в еврозоната ще улесни значително бизнеса, като премахне пречките, свързани с валутния обмен. Обмяната на евро и лев тежи върху всяко предприятие – както българско, така и чуждестранно.
Какво бихте казал на хората, които се страхуват, че всичко ще поскъпне веднага след въвеждането на еврото?
Страховете са разбираеми, но не са основателни. Покачването на цените не е следствие от въвеждането на еврото, а от други икономически фактори. Давам ви пример: маслото “Président” е по-скъпо в софийски магазин, отколкото в парижкия ми квартален супермаркет. Това няма нищо общо с еврото – това е проблем на търговските вериги и на това, което ние като потребители сме готови да плащаме.
А какво ще промени еврото за чуждите инвеститори?
Много неща. За една френска компания идването в България все още означава работа с друга валута, друг език и друга азбука. С въвеждането на еврото отпада поне един от тези сериозни бариери – валутната. Това улеснява планирането, транзакциите и доверието.
Освен това, България има валутен борд, което прави прехода ни към еврото по-гладък, отколкото в други държави. Няма да има валутни сътресения, както някои си представят.
Но защо е важно това да се случи сега?
Може и да не сме напълно готови, както не бяхме през 2007 г. за ЕС, или по-късно за Шенген. Но перфектният момент никога не идва. Сега има прозорец на възможност, който трябва да използваме. Ако го пропуснем, може да минат още години. Еврозоната ще даде на България нова легитимност и предсказуемост, ще улесни партньорствата, инвестициите и доверието.
Цялото интервю вижте във видеото.