Политолог: Вотът няма да мине, но е пресилено да се прогнозира пълен мандат
Вотът на недоверие няма шанс да мине, въпреки това да се дават прогнози за пълен мандат за този кабинет, е пресилено. Това каза в ефира на Евронюз България политологът Димитър Ганев. По думите му, най-голямата опасност за правителството са протестите, които към момента са разединени, но биха станали опасни за властта, ако се обединят.
Политологът Димитър Ганев от „Тренд“ коментира, че изходът от днешния вот на недоверие към кабинета „Желязков“ е предизвестен. „Мнозинството засега изглежда стабилно, няма индикации някоя от партиите да подкрепи вота“, посочи той. Според него опозицията, макар и за първи път обединена – с общо гласуване на ПП и ДБ – остава с недостатъчна тежест.
Ганев подчерта, че правителството е зависимо от подкрепата на ДПС и Делян Пеевски: „Ако изгубят неговата подкрепа или тази на БСП или ИТН, това без съмнение би означавало край на мандата.“ Той определи управляващото мнозинство като „коалиция на нежелаещите предсрочни избори“, тъй като нов вот би поставил ГЕРБ и партньорите му в по-лоша ситуация.
По думите му, най-големият риск за властта не са партийните протести, а евентуално социално напрежение. „Опасният протест е този, който може да прерасне в масово недоволство заради високи цени или проблеми от национален характер“, предупреди Ганев.
Цялото интервю вижте във видеото.
