Мира Радева след вота: Липсват лидери и алтернатива на властта
Петият вот на недоверие срещу кабинета „Желязков“ не мина, но политическото напрежение остава високо. „Колкото повече политиците се опитват да ни приковат вниманието, толкова по-отвратено избирателите отвръщаме глава,“ коментира социологът Мира Радева. Според нея, доверието в управлението е емоционално, а „когато виждаш хора, които постоянно се замерят, няма причина дори да ги гледаш, камо ли да изпитваш позитивна емоция“.
Радева подчерта, че липсват харизматични лидери и ясна алтернатива на властта: „В момента опозицията е без харизма, предложенията ѝ са неясни, а хората се отеглят в мълчание.“ Тя допълни, че езикът на политиците е достигнал „най-низкото ниво на хейтърство в социалните мрежи“ и че гражданите очакват от политиците отговорност и стабилност.
По думите ѝ предстоящите президентски избори ще са ключови за политическата сцена. „Възможните коалиции са големият проблем. Точно затова не трябва да се изгарят мостове с грозен език, защото утре ще трябва да се търсят конфигурации на сътрудничество,“ предупреди Радева.
