Милен Керемедчиев: Русия е спечелила повече точки в преговорите със САЩ
След отделни преговори на САЩ с украински и руски делегации в продължение на три дни в Саудитска Арабия, Белият дом обяви отделни споразумения с Украйна и Русия за забрана на използването на сила в Черно море и за спиране на ударите по енергийни съоръжения в двете страни, но много препятствия остават по пътя към мира. Споразуменията изглеждат най-конкретното постижение в усилията на американския президент Доналд Тръмп да сложи край на войната, откакто той встъпи в длъжност преди два месеца. Те оставиха много неща неясни – включително дали Кремъл е готов да стигне до пълно прекратяване на огъня и справедлив и траен мир с Украйна. В студиото на Euronews Primetime темата коментира дипломатът и бивш зам.-външен министър Милен Керемедчиев.
Има сериозно разминаване между американската и руската позиция относно хода и постигнатото на преговорите в Рияд, смята Керемедчиев.
По неговите думи в официалното изявление на Кремъл има повече конкретика.
„То може би дава по-добро обяснение на това какво се споразумяха двете страни. В изявлението си Руската федерация съобщава, че да, има постигнато споразумение за прекратяване на огъня в Черно море, и срещу енергийна инфраструктура, но от 18 март за 30 дни. Т.е. не е за постоянно, а за 30 дни ще влезе това временно прекратяване, то може да бъде прекратено веднага, ако една от двете страни го наруши. Не се каза какво се случва след това 30-дневно споразумение. Второ, много конкретно беше изказано, че Съедините щати ще работят за вдигане на санкциите за износ на руски хранителни продукти. Руската страна каза също много конкретно, че е ставало въпрос и за вдигане на санкциите за използване на системата SWIFT на селскостопанската банка Росселхозбанк, която всъщност финансира износа на хранителни продукти“, посочи Керемедчиев.
„Това означава частично вдигане на санкциите“, добави той.
Вижте целия разговор във видеото.