През 2026 г. Националният дворец на културата ще отбележи 45 години от създаването си с мащабна програма, посветена изцяло на годишнината. Изпълнителният директор на НДК Андрияна Петкова подчертава, че дворецът продължава да утвърждава ролята си на водещ национален културен център: „През 2025 година отново превърнахме този дворец в истински национален дворец на културата.“ Годината е била силна както артистично, така и финансово, с почти изцяло разпродадена Зала 1 за 2026 г. и активна подготовка вече за 2027–2028 г.

Юбилейната програма ще стартира символично на 31 март – датата на първия концерт в НДК през 1981 г., с мащабен празничен концерт в Зала 1. „Това ще бъде комбинация между Софийска филхармония и Лили Иванова“, разкрива Петкова, а диригент ще бъде маестро Найден Тодоров. Програмата ще продължи през цялата година и ще завърши отново с традиционния новогодишен музикален фестивал. Наред с това НДК ще бъде домакин и партньор на ключови културни събития като София Филм Фест, Киномания, Синелибри и Панаира на книгата, като директорът отбелязва: „Моята врата и вратата на НДК е отворена за тези партньорства.“

Паралелно с богатия културен календар, ръководството на НДК работи и по поетапна реновация на сградата. Вече са обновени пространства като клуб РОТО, галерията и кино „Люмиер“, както и част от художественото наследство в двореца. Най-голямото предизвикателство обаче остава Зала 1. „Най-голямата ни болка са столовете и подът на Зала 1“, признава Петкова и отправя апел към институциите за целенасочена подкрепа. Според нея инвестицията е необходима, за да може НДК да продължи да бъде „истински дворец на културата“ за бъдещите поколения.

Цялото интервю вижте във видеото.

Сподели: