Доц. Наталия Киселова: Отсъствието на БСП от парламента е загуба за политическата система
За промените в Закона за съдебната власт и ще ги реализира ли новото мнозинство? В ефира на „Добро утро, Европа“ говори бившият председател на парламента и преподавател по конституционно право доцент Наталия Киселова.
Тя заяви, че проблемът с високите цени на храните не се дължи единствено на липсата на българско производство. По думите ѝ „има определени стоки в големите търговски вериги, които имат предпоставки да са с по-високи цени“, а държавата води „тази битка“ вече 13 години. Тя посочи, че съществуват „съгласувани практики“, при които производителите плащат различни такси, за да присъстват на щандовете или в рекламните брошури на веригите.
Според Киселова темата за цените вече е обща за всички политически сили. „Въпросите, които ние повдигахме в 51-ото Народно събрание, и преди всичко за спекулата и повишаването на цените, днес вече е взето като тема от всички парламентарни групи“, каза тя. По думите ѝ отсъствието на БСП от парламента е „загуба за политическата система“, но добави, че дали „Прогресивна България“ ще се превърне в новата лява формация „зависи от поведението на депутатите“.
В разговора беше засегната и темата за свалената охрана на Бойко Борисов и Делян Пеевски. Киселова коментира, че решението трябва да се основава на институционален, а не на политически подход. „След като комисията по закона за НСО е преценила, че данните не дават основание, е нормално охраната да бъде свалена“, заяви тя. В същото време призна, че липсата на подобно решение в предишни парламенти може да се тълкува като „липса на воля“, а „в определен смисъл“ и като политическо лицемерие.
При една друга конфигурация правителството като например това на господин Кирил Петков също е можело да бъде свалена охраната, ако тя е била политически проблем. Не през промяна в закона, а през преглед на данните от комисията. Тоест е въпрос на липса на воля. Според мен в определен смисъл и политическо лицемерие. Като това беше причината те вече да са две парламентарни групи и да получат по-малко действителни гласове спрямо очакванията си.
По отношение на съдебната реформа Киселова защити идеята за ограничаване на правомощията на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат до избора на нов състав. Според нея първата стъпка трябва да бъде обновяване на състава на органите, а след това оценка на магистратите. „Не трябва да има вендета и възмездие, а да има търсене на дисциплинарна отговорност по правилата на закона“, каза тя.
Доц. Киселова настоява, че има нужда от повече контрол върху обществените поръчки, имуществото и пътуванията на магистратите, тъй като „няма не само политическа воля, а и смелост да се провери с какви имоти разполагат“.
Целия разговор вижте във видеото.
