Какво е състоянието на имотния пазар в страната?

В ефира на „Добро утро, Европа“ гостува Димитър Калайджиев, брокер на недвижими имоти.

„Мисля, че може да се направи много сериозен паралел с хърватския сценарий“, коментира Калайджиев. По думите му страната ни следва сходна динамика с Хърватия около влизането в еврозоната, като „имаме 15% на национално ниво спад на сделките“, а ликвидността се понижава – сделки, които преди са се случвали за седмици, вече отнемат двойно повече време.

Въпреки по-слабата активност, цените остават устойчиви. „Тази година ще има продължаващ спад на сделките, но не и на цените, казва Калайджиев.

От началото на годината има около 20-25% повече оферти, което означава, че влизаме в пазар, в който има равновесие между купувача и продавача. Преди това имаше 6 купувача за един имот, но в момента има, горе-долу, колкото купувачи, толкова имоти, т.е. влизаме в равновесна точка. Пазарът ще бъде по-неликвиден, по-бавно ще се продава жилището, така че съветвам продавачите много добре да си определят цените, ако искат да продават бързо.

Като основни причини за охлаждането на пазара Калайджиев посочва изчерпване на активните купувачи, труден достъп до финансиране за по-бедните домакинства и оттегляне на инвеститорите.

„Пазарът влиза в нова фаза… имаме забавяне на сделките, имаме неликвидност“, казва още експертът и предупреждава, че печалби трудно се реализират в стагнираща среда.

Хора, които са решили днес да влизат да правят пари от имоти, трябва да са много консервативни и да знаят, че през следващите 2-3 години трудно ще правят пари от имоти, защото в падащ пазар или стагниращ пазар, пари не можеш да правиш. пари може да правиш само при растящ пазар. Растящият пазар – свърши.

На този фон най-скъпи остават имотите в София, Пловдив и Варна. Според него в следващите години пазарът ще остане по-скоро „стагниращ и коригиращ“, а не растящ.

Целия разговор вижте във видеото.

Сподели: