Деян Николов, „Възраждане“: В правителството на Радев изглежда, че натежава позицията на евроатлантизъм
Каква ще бъде ролята на „Възраждане“ в 52-рото Народно събрание? Кои ще са първите неща за които ще настояват?
В ефира на „Добро утро, Европа“ гостува председателят на структурата на Възраждане в Столичния общински съвет и икономически съветник към ПГ на „Възраждане“ Деян Николов.
„Смятаме, че в България в момента се случват достатъчно важни неща и нашият фокус е изцяло върху това, което предстои да се случи в България“, каза Николов. Според него страната е изправена пред „много тежка ситуация“ заради високите цени, спекулата и поскъпването на горивата, а обществото очаква повече „прагматизъм“ и по-малко геополитика.
Николов коментира и управлението на премиера Румен Радев, като определи сигналите от новия кабинет като „противоречиви“. „За мен този кабинет дава много смесени сигнали“, заяви той.
Радев успя да консолидира както хора, които са и евроатлантици, така и по- евроскептично настроени гласоподаватели. Но ще дойде някакъв момент, в който той ще трябва да се наклони или да вземе по-ясна позиция в едната или в другата посока.
Ако разглеждаме кабинета, по-скоро бих казал, че натежава позицията на евроатлантизъм, отколкото някакъв евроскептицизъм, поне по това, което се вижда. Сега вече с гласуванията в Народното събрание, с политики и законопроекти, които той ще вкара, пък и с управлението през изпълнителната власт, ще се проличи дали е по-скептичен или е по-проевропейски настроен.
Николов не очаква Радев да се превърне в „троянския кон на Путин“ в Европа.
По-скоро не. Виждам, че подава сериозна ръка към Брюксел.
По думите му обществото очаква най-вече реални резултати от обещаната съдебна реформа и разследвания на злоупотреби с публични средства. „Хората приоритизираха най-вече възможността за премахване на модела Борисов и Пеевски“, посочи Николов.
Всички сигнали, които Радев даваше в една или друга посока по отношение на политиките, които той ще следва, мисля, че бяха неглижирани с основната надежда, че моделът Борисов-Пеевски може да бъде демонтиран. Това се случи в крайна сметка с това пълно мнозинство в Народното събрание.
Сега оттук нататък интересният въпрос ще бъде дали наистина в България ще има справедливост. Т.е. една голяма част от българите, очакват да има ревизия на това, което се случи в страната през последните 20 години.
Той предупреди, че съществува рискът „да заменим едни зависимости с други“, ако промените не доведат до реална отговорност. Като пример за съмнения за злоупотреби той посочи ремонтите на Топлофикация София. „По груби изчисления поръчката е за около 60 милиона. Около 30 милиона не излизат“, заяви Николов и допълни, че вече са подадени сигнали до прокуратурата.
Деян Николов коментира и енергийната политика, като настоя за „прагматичен“ подход при доставките на ресурси. „Търсим възможно най-евтините доставки на нефт, възможно най-евтините доставки на всякакви ресурси“, каза той. Според Николов България трябва да има възможност да търси най-изгодните доставки, независимо от произхода им.
В края на разговора той се обяви за връщане на фигурите от паметника на Съветската армия на мястото им в центъра на София. „Най-добре е фигурите да бъдат реставрирани, да бъдат върнати по местата си“, заяви той.
Целия разговор вижте във видеото.
