„Информационно обслужване“ е изпратило на Централната избирателна комисия въведените данни от последните парламентарни избори. Проверява се дали те отговарят на данните от Конституционния съд (КС). По процедура след това ЦИК ще ги препрати на КС. По време на изслушванията в Народното събрание във вторник от „Информационно обслужване“ посочиха, че се губят 780 гласа за всички парламентарно представени партии плюс „Величие“. Те са от седем секции. Къде по веригата се губи отговорността за скандала и има ли положителни варианти за излизане от него – темата коментира конституционалистът доц. д-р Борислав Цеков.

Според него всички институции по веригата са създали повече проблеми, отколкото да решават проблемите и да дават решения в рамките на своите компетенции.

„Да започнем от Конституционния съд, който разглежда това дело за незаконосъобразност на изборите. Там има два смущаващи момента“, смята Цеков.

Първият е, че съдът е сезиран в едно от исканията за цялостно касиране на изборите, а не само за частично. Това означава, че съдът трябва да установи фактите за изборите като цяло, т.е. за всичките над 12 000 секции, коментира конституционалистът.

„Вместо това, съдът ще прави извод за законосъобразността на изборите, че даже и за хипотетично преразпределение на мандати, само на базата на тази малка част от избирателните секции. Това, според мен, не е редно“, отбеляза Цеков.

По неговите думи вторият смущаващ момент е „зануляването“ на гласовете от няколко секции.

„Конституционният съд не може да анулира реално проведени в тези секции избори, реално упражнено конституционно право на гражданите, за което имаме индиции. Тези индиции са видеонаблюдението, първо. Да, то не е доказателствено средство, но е индиция. Вижда се, че там хората са гласували. И второто, още по-важно като индиция, са редовно и законосъобразно съставени протоколи на тези секционни комисии, които са подписани от всички длъжностни лица и по тях не е имало възражение, както позволява законът да има. Тоест, те са изрядни от тази гледна точка. След като съдът, сега, 5 месеца по-късно, се натъква на липсата на бюлетини, коректният извод от тази ситуация би бил не „ами тогава гласовете са нула и се нулират“, защото те не могат да нулират конституционно упражнените права на гражданите“, обясни Цеков.

Според него в такава ситуация коректният извод е, че не може да се осъществи повторно преброяване в тези 7 секции и следователно да се сезира прокуратурата за това.

„По отношение на ЦИК и „Информационно обслужване“ – аз не мога да разбера това протакване“, каза още Цеков.

Вижте целия разговор във видеото.

Сподели: