Петият вот на недоверие срещу правителството на тема завладяната държава, инициран от Продължаваме промяната и Демократична България, не беше успешен, но показа, че макар и разединена опозицията може да действа единодушно. Същевременно продължават и уличните протести против ареста на кмета на Варна и заместник-кмета на София.

Тези и по други актуални политически въпроси коментира Богдан Богданов, който е депутат от Продължаваме промяната – Демократична България и бивш министър на икономиката.

„Ние също очаквахме, че вотът няма да събере мнозинство от 121 гласа, за да падне това правителство. Но ние като опозиция в момента, като втора политическа сила в този парламент не можем да седим безучастно и просто да гледаме как се завладява държавата, цели институции,“ заяви депутатът от ПП-ДБ Богдан Богданов. По думите му вотът е постигнал резултат, защото е показал възможността опозицията да се консолидира.

Богданов коментира и последните промени в ръководството на Националния статистически институт: „Това е една от ключовите институции в България, от която зависи пряко безпроблемното въвеждане на еврото в страната. В последните три месеца от завършването на този важен за България процес ти сменяш ръководство на статистическия институт, месеци след като всъщност „Организацията за икономическо сътрудничество и развитие“ е направила пълен преглед като част от нашето присъединяване и е казала, че тази институция работи добре. Ние сме завършили комитета по статистика, който е един от комитетите през които трябва да минем. Малко след това се прекратяват правомощията на един човек, на един екип и то по абсолютно непрозрачен начин.“ Според него действията на управляващите са пример за „завладяването постепенно на всяка една институция“.

„Това, което искахме да постигнем, ние го постигнахме. Искахме да покажем истинското лице на Пеевски – лицето на диктатора с главно Д“, каза още депутатът, коментирайки блокадата на входовете на парламента.

Целия разговор вижте във видеото.

Сподели: