Новото управление смени всички членове на Съвета на директорите на Българския енергиен холдинг. Министърът на енергетиката Ива Петрова мотивира решението си с открити нередности в сектора – администрацията на холдинга е огромна и бюрократична, има влошаващи се резултати на дружествата – увеличаваща се задлъжнялост и липса на ликвидност.

До тази цялостна смяна на ръководството на Българския енергиен холдинг се стигна, защото всяка една власт, която има пред себе си перспективата на управлява четири години, е нормално да събере свой екип. Това каза в ефира на Euronews PrimeTime бившият изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг Валентин Николов.

Аз лично приветствам и смятам, че е добре министърът да избере екип, на който да има доверие, защото там има наистина много неща, които няма как да се свършат от Българския енергиен холдинг или само от министъра на енергетиката.

По думите на Николов, задлъжнялостта и липсата на ликвидност на БЕХ не са от вчера, а печалбата на дружеството от 650 млн. е вече над 900 млн. лева.

„От друга страна Националната електрическа компания, която беше в недобро състояние, е оздравена и в момента печалбата ѝ е многократно по-голяма“, обясни още той.

По думите му има множество причини, поради които има дружества, които са на загуба – това са регулаторни и политически решения. Той уточни, че това са три дружества – Булгаргаз, ТЕЦ Марица изток 2 ЕАД и „Мини Марица-изток“ ЕАД.

Целия разговор вижте във видеото.

Сподели: