След като България получи положителни доклади за готовността си да се присъедини към еврозоната, започнаха и действия на правителството и регулаторите за пресичане на нелоялни търговски практики. Наред с това се провежда и дебат за въвеждане на дигиталното евро. Тази бъдеща възможност се използва и като дезинформация по пътя за въвеждането на общата европейска валута у нас. Тези теми разглежда Даниела Везиева, бивш министър на икономиката.

“Дигиталното евро ще бъде институционална криптовалута, създадена от Европейската централна банка, която да допълва, но не и да замени физическия кеш”, заяви бившият министър на икономиката Даниела Везиева, като подчерта, че към момента бъдещето на проекта остава неясно.

„Все още има шанс да има промени по този въпрос, окончателното решение ще бъде гласувано през октомври“, обясни Везиева. Според нея дигиталното евро има потенциала да направи общата валута конкурентна на криптовалутите, но и крие редица рискове.

„Бивайки иновация, има притеснения относно възможностите за злоупотреби и потенциални експлоатации“, добави тя.

Според Везиева фактът, че в почти всички страни членки има изразени притеснения, показва, че финалната структура на дигиталното евро все още не е напълно уредена.

„Докато не се види окончателният вариант, няма как да говорим в детайли. Има много засилен дебат“, подчерта тя.

До края на лятото темата ще остане в сферата на хипотезите.

„Само след месеци ще можем да дадем точни оценки“, отбеляза Везиева и призова за трезва преценка на плюсовете и минусите, които може да донесе въвеждането на новата форма на европейска валута.

Целия разговор вижте във видеото.

Сподели: