Балканист: Вучич разчита на времето и протака с надеждата да спадне енергията на протестите
Сърбия е най-влиятелната сред страните кандидатки за членство в Европейския съюз, но не е реалистично да влезе в ЕС със сегашното си ръководство. Това е мнението на евродепутата Тонино Пицула, който е докладчик за Сърбия в Европейския парламент. Според Пицула “амбицията на президента Александър Вучич не е да се присъедини към ЕС, тъй като това би означавало, че той и неговият лагер ще се придържат много стриктно към правилата и стандартите на ЕС по отношение на демократичната система, свободата на медиите, малцинствата и други въпроси. Вместо това той играе своя собствена игра“.
За процесите в западната ни съседка и как страната ще излезе от дълбоката политическа криза коментира проф. д-р Румяна Прешленова, директор на Института по Балканистика.
Според нея президентът на Сърбия Александър Вучич разчита на времето и отлага реформите, за да спадне енергията на протестите.
„Вучич залага на фактора време, да протака търсенето на решения и да не се конфронтира с протестиращите. Той умело жонглира с всички възможни средства, за да се отлага радикалното решение на кризата“, каза тя.
За Прешленова медиите играя важна роля в това да се злепоставят протестиращите, печелейки време на Вучич.
„Играта на нерви няма предизвестен край. Медиите злепоставят протестиращите, внушават на сръбското общество, че това са разглезени студенти, които не искат да учат. Внушават, че преподавателите не преподават, а взимат заплати. Властта се опитва да разтегне кризата с надеждата, че енергията ще угасне“, заяви тя.
Тя заяви, че Вучич държи силни карти в ръцете си.
„Вучич има добри позиции, управлението му е ярък пример за стабилокрация. Това е форма на управление, където демокрацията и правата на гражданите се ограничават, но това не се осъжда от ЕС и САЩ. Защото Вучич се възприема за фактор за сигурността в региона. Ако се използва реториката на Тръмп – „Вучич държи силни карти в ръцете си“.
Вижте целия разговор във видеото.