Ангел Найденов: Сериозен сигнал е отказът на Тръмп да разположи ракети „Томахоук“ в Германия
Полша, Естония, Литва, Латвия и Румъния, държави от Източния фланг на НАТО в Европа, предлагат да приемат американски войски на своя територия, след като Доналд Тръмп заяви, че ще изтегли 5 000 или повече войници от Германия. Същевременно ЕС готви сценарии за отбрана без САЩ на фона на несигурност в НАТО.
Беше обявено, че съществува намерение на американската администрация за своеобразни санкции по отношение на европейските съюзници заради неподкрепата на бойните действия на САЩ и Израел срещу Иран. Това каза в ефира на Euronews PrimeTime бившия военен министър Ангел Найденов.
Изявлението на президента Тръмп беше свързано с коментар на германския канцлер Мерц, че дипломатическите действия от страна на Иран унизяват САЩ. В резултат на това на 1 май американският президент заяви, че ще изтегли около 5000 американски военнослужещи, като впоследствие добави, че може и да увеличи този брой.
Ангел Найденов обясни, че в Германия са разположени около 36 000 американски военнослужещи, както и още 13 000 души военен персонал и военнослужещи от военновъздушните сили.
„Всъщност в Германия са разположени най-голям брой американски военнослужещи след Япония. Другите страни, в които са разположени американски военнослужещи са Великобритания и Италия с численост между 10 000 и 12 000 души, Испания около 3700 и Турция около 1700. При всички случаи трябва да се подчертае, че тези изявления на американския президент предизвикват задоволство в Кремъл, още повече, че паралелно с изявлението за намаляване на числеността, дойде и отказът от американския президент за разполагане на ракетите „Томахоук“ в Германия. Това е по-силният и сериозен сигнал, отколкото преместването на войниците“, коментира още Найденов.
Целия разговор вижте във видеото.
