Сигналите, които новото правителство ни дава в първите дни от управлението си са смесени, защото от една страна получаваме изпълнени обещания, започвайки със свалената охрана на Бойко Борисов и Делян Пеевски, има заявка за справяне с ръста с цените, два законопроекта за засилване на ролята на КЗК и КЗП, но за мен тревожен сигнал от Прогресивна България са предложените промени в правилника. Това каза в ефира на „Добро утро, Европа“ журналистът Ружа Райчева.

Според нея тези промени може да направят работата на парламента по-бърза и ефективна, но се орязват правата на опозицията.

Лично според мен няма много аргументи в тази посока при положение, че те имат абсолютно стабилно мнозинство, с което могат дори да прекратяват дебатите ако те не са ползотворни.

Според политолога Милен Желев идеята да се оптимизират политическите процеси е добра, притеснителното обаче в предложените промени в правилника на Народното събрание е малкото време за обсъждане на нови законопроекти, като времето е намалено от 72 на 24 часа.

Мисля, че ако се направят ударно нови закони, народните представители няма да успяват да смогнат и в бързината могат да допускат грешки, както се е случвало през годините дори и с дългия срок от 72 часа.

Според Райчева няма големи шансове за консолидация на опозицията, освен в случай на голям скандал.

Анализаторите коментираха, че временните парламентарни комисии са се превърнали в инструмент за хвърляне на кал върху човека, за когото са създадени.

Целия разговор вижте във видеото.

Сподели: