Европейската комисия препоръча днес България да бъде поставена в процедура по прекомерен дефицит. Тя предвижда засилено наблюдение на бюджетните разходи и мерки за възстановяване на показателите, при които е установено отклонение. В доклад от 142 страници Еврокомисията отчита, че дефицитът на консолидирания държавен бюджет възлиза на 3,5 на сто от БВП през 2025 г. и се очаква да се увеличи допълнително и да остане над 4 на сто до 2027 г., включително заради предвидените разходи за отбрана. След години на фискална дисциплина България отчита дефицити от 2020 г. насам, като дългът нараства по-бързо, сочи оценката.

Всички анализатори гледаме данните, качени от Министерство на финансите по Консолидираната фискална програма. Те са до април с прогноза до май, а от тези данни се вижда, че дефицитът от февруари до май нараства с 600 млн. евро всеки месец. Това каза в ефира на Euronews PrimeTime макроикономиста доц. Щерьо Ножаров.

Според него с подобна тенденция до края на годината, това би довело до 4,3% дефицит, а не 7,4%, но това, което има предвид финансовият министър Гълъб Донев са „разходи, скрити по чекмеджетата“ и които едва сега излизат наяве и са за над още €2 млрд.

„Ако има такива средства „по чекмеджета“, които не са осчетоводени, Агенцията за финансов държавен контрол е към него и е добре те да бъдат констатирани, защото тя не се занимава с установяване на макроикономически дисбаланси, но с договори по чекмеджета се занимава“, посочи още Щерьо Ножаров.

Целия разговор вижте във видеото.

Сподели: