За незабравимото музикално пътешествие, наречено „Мистерия и свобода“ разказва в ефира на „Добро утро, Европа“ авторът на спектакъла диригентът-визионер Йордан Камджалов.

Концертът „Мистерия и свобода“ се завръща две години след първото си издание, а според създателя на проекта Йордан Камджалов публиката може да очаква нещо повече от традиционно музикално събитие. „Това не е обикновен концерт“, заяви маестрото. По думите му на сцената ще се срещнат музиканти от България и Швейцария, оркестър GENESIS и певицата Софи Маринова в програма, съчетаваща произведения от различни епохи и култури. „Вярвам, че ще бъде по-епично, по-силно, по-съвършено, по-мистериозно и по-свободно от всякога“, каза още Камджалов.

Специално място в проекта отново заема Софи Маринова. Диригентът обясни избора си с думите: „Трябваше ни глас, който да е отвътре“. Според диригента певицата преминава през пълна музикална трансформация в рамките на спектакъла. Камджалов я определи като изключителен професионалист и подчерта, че тя е „единственият музикант от всички тези артисти, които работят в момента на сцената, който нито веднъж не е закъснявал за репетиция“.

По думите на маестрото именно свободата и рискът отличават „Мистерия и свобода“ от останалите музикални проекти. Според Камджалов спектакълът разчита не само на високо професионално майсторство, но и на готовност за творческа импровизация пред многобройна публика. „Публиката плаче, публиката танцува, публиката спира да диша, публиката не може да повярва какво се случва“, добави диригентът.

Камджалов подчерта, че зад проекта стои екип от хора, които работят всеотдайно за реализирането му. „Стремежът е към един по-красив свят. Стремежът е към един по-добър свят. Стремежът е към повече смисъл“, заяви той. Според маестрото именно този стремеж обединява всички негови инициативи – от концертните проекти до образователните програми и фестивали.

Целия разговор вижте във видеото.

Сподели: