Проф. Пенко Шотеков: Около 9000 души са болните от множествена склероза в България
Тази събота светът отбелязва Световния ден за борба с множествената склероза – заболяване, което все по-често засяга млади хора в активна възраст. Специалистите предупреждават, че ранното разпознаване на симптомите е ключово, а диагнозата често идва твърде късно.
Заболяването множествена склероза е характерно именно за младата възраст. Тогава имунната система е много активна, а това е едно автоимунно възпалително заболяване, поради тази причина бумът на това заболяване е между 25 и 35-годишна възраст, за България средната възраст е 31 години. Това каза в ефира на „Добро утро, Европа“ неврологът проф. Пенко Шотеков.
През последните 20 години, след масовото въвеждане на ядрено-магнитният резонанс, диагнозата много се подобри. Не е това, че има увеличение на случаите, просто диагностицирането се случва много по-бързо и точно. Последните проучвания показват, че у нас има близо 9000 болни.
Проф. Шотеков посочи, че страната ни е на средно място в Европа по брой на случаите. Той уточни, че има географско разпределение на това заболяване – в северните и скандинавски държави заболеваемостта е много висока, като в Германия тя е около 300 на 100 000 души.
Той посочи, че в момента съществуват повече от 15 медикамента, които се използват за лечение на множествена склероза.
Проф. Пенко Шотеков каза, че началните симптоми на заболяването са много дискретни, като често те включват изтръпване на крайници, двойно виждане, замайване или световъртеж.
Целия разговор вижте във видеото.
