Проф. Николай Радулов: Приетите от НС промени водят до узаконяване на политизирането на службите
Промените в законите за Държавна агенция „Разузнаване“ (ДАР) и Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС), които предвиждат ръководителите им да се избират от парламента по предложение на Министерския съвет, вместо с указ на президента, легализират нещо, за което отдавна говоря. Ръководствата на службите и самите служби много отдавна не отговарят на изискванията на законите за тези служби да бъдат деполитизирани. Това каза в ефира на „Добро утро, Европа“ експертът по национална сигурност, депутат и зам.- председател на ПГ на МЕЧ проф. Николай Радулов.
По думите му промяната, приета от мнозинството в Народното събрание, е направило очевидно това, че независимо, че се е минавало през процедура за утвърждаване и издаване на указ от президента, назначения са се случвали и под натиск.
Натискът беше такъв, че се назначаваха близки ръководители на тези служби, близки до една или друга политическа сила. Това, което се случи сега, независимо, че ние сме привидно парламентарна република, всъщност води до узаконяване на политизирането на службите. Както се избира Министерският съвет от мнозинството в Народното събрание, по същия начин се избира и ръководството на службите. Бих казал, че би било възможно това избиране да е направено така, че до известна степен да осигурява деполитизация.
Според проф. Николай Радулов, в сферата на сигурността е необходимо да има баланс.
„Не казвам, че е имало баланс, благодарение на това, че президентът подписваше указа, но все пак имаше някакво противопоставяне на волунтаристични решения. Сега, с отстраняването на президента от тази функция, това, че се назначават определени хора на определени места, започна да става видимо с просто око за всички“, коментира още проф. Радулов.
Целия разговор вижте във видеото.
