Има нужда от широк обществен дебат по отношение на палиативните грижи в България така, че те наистина да се изпълнят със съдържание. Това каза в ефира на “Добро утро, Европа“ онкологът проф Желязко Арабаджиев по повод разкритията за дейността нелицензирани частни социални заведения в страната.

Има клинична пътека за палиативни грижи на онкологични пациенти, тя е добре разписана.

Вероятно е недооценена, неостойностена бих казал. Вероятно, поради огромния брой пациенти в много лечебни заведения, тя трудно се изпълнява. При онкологичните пациенти, особено в последния стадии на болестта, грижите са много специфични.

Те не са свързани с активно лечение, а по-скоро със симптоматично и палиативно такова.

И наистина има нужда от един много така широк обществен дебат, който да бъде изпълнен с съдържание, така че да се създадат адекватни грижи, такива каквито са в Западна Европа.

По думите на проф. Арабаджиев, вероятно има нужда нормативната уредба да бъде ревизирана и изрази опасение, че тези медицински грижи не са добре регулирани, разписани и контролирани.

Той посочи, че Европейското дружество по медицинска онкология лицензира събитието на Института за изследване и лечение на рака гърдата, като подчерта, че това е много висока оценка за професионализма и експертизата на българските онколози, защото лицензионният процес на Европейското дружество е доста сложна процедура.

„Важно е да се отбележи, че се набляга на персонализиране на лечението на пациентите,

базирано на генетичните характеристики на съответния тумор, на мулти-дисциплинарния подход при пациентките с рак на гърда, включващ не само лекарственото лечение,

но и добра колаборация с лъчетерапевтите“, каза още проф. Желязко Арабаджиев.

Патологът доц. Свитлана Бачурска отбеляза, че като специалист ежедневно ѝ се налага да се сблъсква с диагнозата, но с напредването на медицината и технологиите, поставяне на диагнозата рак не означава непременно и веднага оперативна интервенция.

Специалистите подчертаха, че ранната превенция е от изключително значение за качеството и продължителността на живота на пациентите.

Целия разговор вижте във видеото.

Сподели: