Енергийният министър Жечо Станков представи миналата седмица приоритетите на кабинета в сектора. „Най-добрата енергия е произведената на наша територия,“ посочи той. Днес от Агенцията за ядрено регулиране обявиха, че до края на месеца или най-късно през март „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ предвиждат да подадат заявление за избор на площадката за изграждането на 8-и блок. Мястото за 7-и блок е одобрено и се очаква през следващата година да се подаде от ядрената ни централа и заявление за проектиране.

Пак тези дни Върховната рада на Украйна разреши закупуването на двата руски реактора, придобити от България за изграждане на АЕЦ „Белене“.

Аз не споделям този ентусиазъм, който цари около изграждането на Седми и Осми блок на АЕЦ „Козлодуй“, за мен поставянето на тази цел беше взето от хора, на които това не им е работа. Това каза в ефира на Euronews PrimeTime експертът по ядрена енергетика проф. Георги Касчиев.

„Ако да кажем бяха избрали най-изгодния вариант за нас, който би бил най-евтиният – добре. Те обаче избраха възможно най-скъпия, а именно двата американски реактора AP1000 на компания „Уестингхаус“. Знаем, че в САЩ има изградени два реактора от този тип, които струват като начални разходи над $36 млрд. За Полша също има подписан такъв договор за изграждане на три реактора на цена между 40 и 47 млрд. Долара. Това рязко контрастира с данните за реактори от други производители“, посочи той.

„Не сме готови за изграждането на седми и осми блок на АЕЦ „Козлодуй“, това е мнението на експерти, работодателски организации а ядрени организации изнесоха данни за това колко много инженери ни трябват за експлоатацията, минимум 500, които не се знае откъде ще вземем. Предстои и пенсиониране на много специалисти от АЕЦ „Козлодуй“. Строителството ще е друг проблем – дори нямаме такива бетонни мощности, за да излеем постаментната плоча под главните корпуси на един блок“, категоричен беше експертът.

Сподели: