Няма и месец от избора на кабинета „Желязков“, съставен толкова трудно и след много компромиси, както твърдят участниците в него. За това време новото управление не получи и ден толеранс, а същевременно трябва бързо да представи финансовата рамка на държавата, която ще покаже кои ще бъдат приоритетите на правителството за настоящата година. Същевременно опозицията, макар и нееднородна, използва всеки повод да атакува властта. Tези и други въпроси коментира в студиото на Euronews Primetime политологът доц. д-р Иван Начев.

„Някои от партиите искат повече социални разходи, а пък други искат повече разходи за инфраструктура. Както видяхме, много бързо инфраструктурни проекти, които бяха проблемни през последните години, изведнъж се оказаха безпроблемни и стартираха, тъй като за никого не е тайна, че всъщност инфраструктурата е едно от големите възможности да се усвояват средства не съвсем по законен начин“, коментира д-р Начев.

„Ако ние не искаме да бъдем в периферията на периферията на Европейския съюз, където сме в момента, трябва да имаме много по-дългосрочна визия от това какъв ще бъде бюджетът тази година. Европейските бюджети са 7-годишни. Тази година и в началото на следващата ще бъдат преговорите за новия европейски бюджет с един хоризонт до 2034 година. Ето това са действително стратегически цели, макар и не чак толкова дългосрочни, като имаме предвид, че става въпрос за десетина години напред“, каза още политологът.

По неговите думи бъдещите назначения в администрацията вероятно ще бъдат повлияни от политически договорки.

„В последните години стана ясно, че нито една от институциите и партиите, включително Българската народна банка, не искат ние да влезем в еврозоната, тъй като еврозоната означава много повече стабилност на първо място, но на второ място означава много по-голяма отчетност и контрол върху това как изразходваме парите“, смята д-р Начев.

„Моите съмнения са, че или има големи суми пари, които не са видими сега се търсят начини как да се легализират, поради което непрекъснато се отлага и отлага еврото, или просто се опасяваме от това, че няма да можем да харчим както преди или както сега го правим“, допълни той.

Вижте цялото интервю във видеото.

Сподели: