Икономист: Основна пречка към Еврозоната е състоянието на публичните финанси
България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънреден конвергентен доклад за готовността за влизане в еврозоната. Това стана ясно след изслушването на финансовия министър Теменужка Петкова в Брюксел. Еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис определи като „реалистична“ целта на България да се присъедини към еврозоната на 1 януари 2026 г., но предупреди, че ѝ остава още много работа. По темата разговаряме с Никола Янков, бивш зам.-министър на икономиката.
Ето каквом каза той:
Европейската комисия винаги е била притеснена от дългосрочната фискална перспектива пред България. И по-скоро – от стабилността на публичните финанси.
През последните 4 години България направи рязък завой в своята бюджетна политика – от балансирани бюджети и ниски дефицити към високи дефицити, на границата от 3% от БВП. Често изпълнявани с еднократни действия – като например приобщаване на първия транш от Плана за възстановяване и устойчивост към бюджета, като източване на държавната енергетика с няколко милиарда лева, като спиране на всички капиталови разходи на правителството и общините… Това винаги се поставяло като коментар от Европейската комисия. А инфлацията никога не е била проблем.
Забавихме и усвояването на европейските средства. И това се вижда в икономическата картина – общите инвестиции (публични и частни) са под 15% от БВП. Което, исторически, сигурно е най-ниската точка от кризата 1996-97 г. насам.
Цялото интервю вижте във видеото.