Властите в България са проспали строежа на над 100 нелегални сгради край Варна. Още през октомври 2023 г. дирекцията по горите изпраща три сигнала в прокуратурата, след като е констатирана незаконна сеч. Терените са в защитената зона НАТУРА 2000, където строителството е забранено. За построеното от украинската корпорация КУБ селище на 111 декара терен, България научи в края на май. Цяла Варна обаче знае от три години.

Обяснението за това, че този незаконен строеж край Варна не е бил спрян е, че институциите ги е било страх. Това каза в ефира на Euronews PrimeTime бившият министър на околната среда и водите Емил Димитров.

По думите му за всеки друг чуждестранен инвеститор подобно начинание не би било лесно и ще отнеме няколко години само до момента на първата копка. Така по думите му много от хората се отказват от намеренията си да инвестират, но 90% от тези, които започват, го правят без да имат цялата необходима документация, като заплащат глоби.

Правят го така, защото ако тръгнат по нормалната процедура, нещата никога няма да се случат. Екологичното законодателство е доста спорно и всеки има право да обжалва и да завежда дело, а за някои хора това е бизнес. Законът е толкова усложнен, че ако ти искаш да спазиш всичко, може и никога да не го направиш. Най-големият рекетьор е държавата, тя идва и определя данъци, които всеки трябва да плаща. Ако не ги заплати, в един момент започват да се удържат дори със силата на държавната принуда.

Според Емил Димитров законът е направен в услуга на строителното лоби. Той посочи, че 34% от територията на страната ни попада в НАТУРА 2000, което означава, че там не може да се строи. От друга страна, за всяко едно изключение има изключително сложни процедури и се водят дела.

Целия разговор вижте във видеото.

Сподели: