Принципът „еднакво заплащане за еднаква работа“ е основополагащ за Европа и е въведен още с Договора от Рим през 1957 г. Въпреки това мъжете продължават да получават съществено по-високи възнаграждения на час от жените, а напредъкът към намаляване на различията през последните години е минимален.

Разликата в заплащането между мъжете и жените е много голяма, а нашият анализ сочи, че тя е около 20%, като данните са за периода от 2008 г. до 2022 г. Това каза в ефира на „Добро утро, Европа“ Илияна Балабананова – Българска платформа за европейско женско лоби.


ЕС съобщава за разлика от 13% за България, а в Европа разликата се движи между 0 и 17%. В Люксембург например няма такава разлика, там даже жените взимат с малко повече – 0,1% спрямо мъжете. По-зле от нас са Литва и Латвия.

Според Илияна Балабанова обаче не само разликата в заплащането в проблем, защото това води след себе си и други последици – разлика в пенсиите след това, а дебат по тази тема според нея напълно липсва.

Веселина Панайотова от фондация „Мама има работа“ обясни, че трудът на жените у нас не е добре пригоден към живота на една работеща майка.

Целия разговор вижте във видеото.

Сподели: