Децата днес всъщност четат много повече, ако говорим за процеса четене, защото те непрекъснато са обградени от информация, която трябва да обработват. Това каза в ефира на „Добро утро, Европа“ председателят на фондация „Детски книги“ Валентина Стоева.

Според нея обаче възрастните трябва да се запитаме дали децата ни четат дълги текстове, които им помагат да извличат и анализират информация, така че да бъдат функционално грамотни.

„В крайна сметка, не трябва да сме песимисти, защото в България имаме всички предпоставки да постигнем успех, стига обаче да канализираме тези усилия като общество“, посочи Стоева и добави, че любовта към четенето и книгите трябва да се възпитава в децата още от много ранна възраст.

„Детството е свобода и всички ние имаме нужда да се разтоварим и да знаем, че има едно пространство, в което можем да бъдем свободни и да бъдем които искаме“, добави тя.

Целия разговор вижте във видеото.

Сподели: