Богомил Николов за мерките за високи цени: Промени трябва да се правят обмислено и с разум
За да работи ефективно една демокрация, тя трябва да си спазва процедурите. Аз не мога да разбера и какъв е този режим на спешност, при който в понеделник представяме някаква законодателна идея,във вторник я гледаме на комисия, в сряда пленарна зала, след което обаче повечето от мерките ще се прилагат до шест месеца след приемането на наредби. Това каза в ефира на „Добро утро, Европа“ Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация Активни потребители по отношение на предложенията на управляващите за нови мерки за високите цени.
Спешността е в хоризонт шест месеца, но самото бързане първо опорочава процедурата, защото един качествен законопроект изисква най-малко две неща. Първо, предварително експертно обсъждане със заинтересованите страни, за да може да се разгледат всякакви евентуални недомислици, грешки. След това подробна, детайлна, щателна оценка на въздействието.
Той посочи, че не е сигурен дали предложенията не са в резултат от опит за популизъм от страна на новата власт, но беше категоричен, че законите трябва да се правят с разум, внимателно, обмислено, обсъдено, като тогава те имат шансове да бъдат качествени и да работят.
Според него трябва да бъде изготвен и анализ защо цените у нас са се вдигнали толкова много през последната година, като освен въвеждането на еврото и войната в Близкия изток, възможна причина е и надценка, която веригите поставят на хранителните продукти.
Целия разговор вижте във видеото.
