Министърът на здравеопазването на Република Северна Македония Арбен Таравари изказа благодарности на България и на целия български народ за проявената солидарност и помощ след ужасяващата трагедия в Кочани, при която загинаха 59 души. Таравари и външният министър на Северна Македония Тимчо Муцунски пристигнаха в София, за да посетят настанените в „Пирогов“ пострадали от пожара в Кочани в неделя.

„Искам да изкажа благодарности на нашата съседна държава България, на министерството, на президента и на целия български народ за това солидаризиране, което наистина оставя силен отпечатък у нас“, каза здравният министър на РСМ по време на пресконференцията в „Пирогов“, предаде БТА.

По думите на Тарави първият здравен министър, който му се е обадил по телефона след трагичния пожар, е именно българският му колега.

„В началото бих искал да благодаря на министъра на здравеопазването, тъй като в неделя се случи една трагедия – около 3 ч. през нощта, а в 8:30 ч. се чух с министър Кирилов, който беше първият здравен министър, който ми се обади – а този ден се чух най-вероятно с 15 здравни министъра от региона и други съседни и приятелски държави на Македония. Бих искал да благодаря и на президента на България, който беше в редовна комуникация с нашата президентка, както и на премиера, който беше в постоянен контакт с нашия. Благодарен съм и за състоянието на пациентите в „Пирогов“, заяви Таравари пред журналистите в спешния център.

„Посетих всички девет пациенти, които бяха на контролно дишане – двама от тях вече са екстубирани, което е добър знак. А според лекарите тук, има огромни шансове и още двама да бъдат екстубирани утре“, посочи здравният министър на Северна Македония.

На въпрос на журналисти на колко години са екстубираните пациенти, Таравари поясни, че става дума за лица на 15 и 31 години.

Министърът добави, че днес е планирано транспортирането от Северна Македония в чужбина на още 19 пациенти, но не уточни в кои държави ще бъдат лекувани.

„Направихме наистина една навременна евакуация на тези пострадали, бих казал болшинството деца, и те бяха настанени в българските лечебни заведения преди даже да започне евакуацията на другите пострадали“, каза от своя страна българският здравен министър доц. д-р Силви Кирилов.

„Ние се радваме, че сме успели да постигнем този резултат“, добави той.

Никога не сме се замисляли дали ще помогнем, или не. Първата и единствена реакция и мисъл беше по какъв начин и как най-бързо да организираме евакуацията и да създадем идеалните условия за транспорт на такива изключително тежки пациенти, защото те са на апаратна вентилация и винаги може да се очаква някакъв срив“, обясни Кирилов.

„Поддържана е непрекъсната връзка и на базата на добрата колаборация с колегите и с министрите на външните работи успяхме да постигнем успешна евакуация, каза здравният министър. По думите му, ако има желание, България има готовност и ще може да приеме още пациенти. Ние сме повече от добри съседи и изцяло сме отворени към хората на Република Северна Македония, и не само съчувстваме, а влагаме всички знания и умения, които имаме, за да помогнем на тези деца“, допълни министър Кирилов.

В болница „Пирогов“ в момента се лекуват девет от пострадалите в Кочани, като днес е приета сестрата на друг пострадал, който също е в лечебното заведение. Момичето е прегледано и са установени дълбоки изгаряния на предмишницата, които налагат хоспитализацията му, обясни д-р Валентин Димитров, директор на болницата. Той благодари на всички, които са се отзовали на призива за кръводаряване.

Освен деветимата, настанени в „Пирогов“, във Военноморската болница във Варна и в болница „Св. Георги“ в Пловдив са настанени по трима пострадали. Състоянието им остава тежко, съобщиха по-рано днес от Министерството на здравеопазването на страницата си във Фейсбук.

Междувременно в различни градове у нас са организирани акции за кръводаряване за пострадалите при пожара в Кочани.

Желаещите да се включат в кампанията по кръводаряване в Кюстендил могат да го направят в МБАЛ „Д-р Никола Василиев“. За област Кюстендил кръв може да се дари единствено в това лечебно заведение.

Кампанията ще се провежда за времето от 8:30 до 14:00 часа, всеки работен ден, в отделението по Трансфузионна хематология. Кръводарителите трябва да са навършили 18 години и да не са на повече от 60-годишна възраст.

Кръводарителска акция в помощ на пострадалите в Кочани се организира и във Военномедицинската академия (ВМА). В болницата е създадена организация в подкрепа на кръводарителската кампания на БЧК, болницата „Пирогов“ и Националния център по трансфузионна хематология, организирана в подкрепа на лечението на пострадалите младежи в Кочани.

Всеки желаещ да дари кръв може да го направи в Кръвния център на ВМА от понеделник до неделя, от 8:00 до 16:00 часа.

Великотърновският университет в партньорство с Българския червен кръст във Велико Търново също организира кампания за кръводаряване в помощ на пострадалите в Кочани.

Желаещите да дарят кръв студенти, преподаватели и служители на университета могат да участват в кампанията всеки ден от 8:30 ч. до 13:00 ч. до 28 март 2025 г. (петък) в Кръвния център в Многопрофилната областна болница за активно лечение „Д-р Стефан Черкезов“. От Студентския съвет в университета припомниха, че от началото на годината това е втора кръводарителска акция, в която се включват младите хора, учещи във висшето училище.

Десетки жители на Благоевград и региона даряват кръв в центъра по кръводаряване на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) за пострадалите младежи при трагичния инцидент в град Кочани.

Кръвният център ще работи през следващите делнични дни сутрин от 7:30 до 14:00 часа и ще бъде отворен за всички хора, които желаят да помогнат.

Дарителите трябва да бъдат здрави, да имат желание да даряват кръв, да бъдат на възраст от 18 до 65 години и впоследствие вече другите неща, които са важни за допускането до кръводаряване, се решават на място от лекар, поясни д-р Валентин Тодоров Кормев от екипа на отделението по трансфузионна хематология в Благоевград.

В България бяха транспортирани 14 от пострадалите при инцидента в Република Северна Македония. У нас 18 март е обявен за Ден на национален траур. Флаговете на държавните институции са свалени наполовина.

Общо 59 души загинаха, а 155 са с различна степен на изгаряния и наранявания, след като в ранните часове на неделя в дискотека „Пулс“ в Кочани, в източната част на Северна Македония, избухна пожар по време на концерт на популярната група „ДНК“. Пожарът е бил причинен от искри от пиротехника, използвана за светлинни ефекти на концерта.

В знак на съболезнование и уважение към загиналите и с пожелание за бързо възстановяване на ранените в пожара в Кочани тази вечер хиляди македонски студенти и ученици се събраха на централните площади в няколко града в страната, предаде македонската телевизия „Алфа“.

В Скопие, в кампуса на техническите факултети, в тишина и седемминутно мълчание студентите запалиха свещи и оставиха цветя.

По същия начин студенти от Битолския университет, заедно със своите преподаватели и ректорската администрация, отдадоха почит с цветя и свещи пред паметника на Св. Климент Охридски в двора на Ректората в Битоля.

Мирно събиране на гимназисти от четири гимназии се проведе и в Охрид. Учениците преминаха с мирно шествие по улиците на града до градския площад, където запалиха свещи и поднесоха цветя.

„Във всяка звезда ще ви търсим, във всяка мечта ще ви пазим“, пишеше на част от транспарантите, носени от учениците, които много емоционално говориха за тази ужасна трагедия.

В Скопие мълчаливото бдение в знак на почит към загиналите започна в 19 часа българско време на централния площад „Македония“.

Сподели: