Базираната в Швейцария база данни за мониторинг на качеството на въздуха IQAir анализира данни от 40 000 станции в 138 държави. Организацията установи, че най-мръсен е въздухът в Чад, Конго, Бангладеш, Пакистан и Индия. В Индия се намират шест от деветте най-замърсени града, като най-лоши показатели е индустриалният град Бърнихат в североизточна Индия.

Все още има замърсени места, които не сме проучили достатъчно. Мисля, че колкото повече мониторинг се извършва, толкова повече ще видим, особено в Африка. Съществува комбинация от фактори, например пясъкът, който се разнася през регионите на юг от Сахара и мръсните горива. Този модел се наблюдава и в Азия.

Франк Хамес, главен изпълнителен директор на IQAir Global

В Африка има само една мониторингова станция на всеки 3,7 милиона души.

В доклада се казва, че за да се противодейства на проблема, трябва да се създават повече монитори за качеството на въздуха. Тази година авторите на доклада са успели да включат данни от 8954 нови места.

Вече има някои изследвания, които свързват замърсяването на въздуха с болестта на Алцхаймер. Обикновено свързваме замърсяването на въздуха с респираторни заболявания, нали? За това обикновено мисли широката общественост. Но замърсяването на въздуха засяга не само белите дробове. И второто е, че някои замърсители на въздуха са класифицирани като канцерогени, т.е. основно причиняват рак.

Фатима Ахамад, главен учен и експерт по замърсяването на въздуха в Центъра за планетарно здраве „Сънуей“

Световната здравна организация изчислява, че замърсяването на въздуха убива около седем милиона души всяка година. Няколко града като Пекин, Сеул и Рибник в Полша успешно подобриха качеството на въздуха чрез по-строги разпоредби за замърсяването от превозни средства, електроцентрали и промишленост. Те също така насърчават използването на по-чиста енергия и инвестират в обществен транспорт.

Сподели: