Зам.-омбудсманът след консултациите: Ще приема да бъда служебен министър-председател, ако президентът реши
Президентът Илияна Йотова провежда нов кръг от консултации за търсене на служебен премиер.
Държавният глава Илияна Йотова разговаря днес с омбудсмана Велислава Делчева и със заместник-омбудсмана Мария Филипова в президентската институция.
На президента аз отговорих, че ще приема, ако тя реши, да бъда служебен министър-председател, заяви заместник-омбудсманът Мария Филипова след консултациите с президента Илияна Йотова.
Изчакайте решението на президента, моето го чухте, добави Филипова пред чакащите я журналисти на „Дондуков“ 2.
15 години съм държавен служител и работя чрез различни държавни институции за благополучието на българите, заяви Филипова в отговор на въпрос защо е подходяща за поста.

Преди това омбудсманът Велислава Делчева обяви преди медиите, че отказва да заеме поста на служебен премиер.
Потвърдих това, което заявявам отдавна, моето вътрешно убеждение е, че омбудсманът няма място в изпълнителната власт.
Велислава Делчева, омбудсман
За миналата година е имало три пъти по-малко жалби на граждани, отколкото в периода, когато има омбудсман, за гражданите е важно да има действащ човек на тази позиция. Не мисля, че е редно да изоставяме гражданите без защитник на техните права. На президента Йотова казах, че заставам на позицията си, че омбудсманът не може да изпълнява задължения на служебен премиер и след това да се върне като омбудсман да защитава правата на ражданите, добави Делчева след срещата с Йотова.

До този момент единствено Андрей Гюров е изразил готовност да поеме поста служебен премиер, и то при определени условия. По-рано отрицателен отговор дадоха управителят на БНБ Димитър Радев, както и подуправителите Петър Чобанов и Радослав Миленков.
До края на седмицата предстои да бъдат проведени срещи и с председателя на Сметната палата и двамата му заместници.
Всички консултации с кандидатите ще приключат до 30 януари.
