Втори ден управляващи и опозиция спорят за промените в правилника на парламента
Втори ден продължиха острите спорове между управляващи и опозиция заради предложените промени в правилника за работа на Народното събрание. Идеите на „Прогресивна България“ предизвикаха сериозно недоволство сред опозиционните партии, които определиха текстовете като опит за ограничаване на правата и гласа на малките парламентарни групи.
По време на заседанието на Временната комисия за правилника основна тема на дебат стана предложението председателят на парламента да може едновременно да ръководи пленарното заседание и да участва в самия дебат. Според опозицията това би поставило под съмнение безпристрастността на председателя и би създало предпоставки за зависимости при воденето на заседанията. Досега практиката предвиждаше председателят да отстъпва мястото си на заместник-председател, ако желае да се включи в дискусията.
От ГЕРБ-СДС призоваха управляващите да оттеглят предложенията, като посочиха, че подобни текстове не са били предлагани дори в предишни парламенти. От „Демократична България“ също изразиха опасения, че с част от промените се връщат стари практики, които ограничават възможността на опозицията да инициира временни комисии и проверки.
Сред предложенията на управляващите са още в т.нар. „ден на опозицията“ да не се провеждат изслушвания на министри, да бъде намалено времето за изказвания в пленарната зала, както и за създаването на временна комисия да бъдат необходими 48 депутатски подписа. Според опозицията така се затруднява работата на по-малките парламентарни групи и се ограничава парламентарният контрол.
От „Прогресивна България“ защитиха промените с аргумента, че целта е парламентът да работи по-ефективно и конструктивно. Според управляващите част от предложенията са продиктувани от натрупан опит и опити за злоупотреба с процедурите в последните години. Въпреки критиките, част от текстовете бяха приети от вносителите и дебатът по тях продължава.
Вижте повече във видеото.
