Жителите на свищовските села Хаджи Димитрово и Горна Студена са изправени пред тежък воден режим вече близо месец. Вода от чешмите тече само през ден, а в някои квартали – едва за няколко часа. Ако държавата не предприеме спешни мерки, хората възнамеряват да излязат на протест.

„Много е трудно. Живея във високата част на селото, където водата идва по-късно от часа на режима, върви малко и после спира. Събират се по 60 часа в селото без вода. И постоянно кранът е отворен – щом се усили водата, пускам пералня“, споделя жителката Дарина Станимирова.

Мнозина са принудени да пълнят бидони и туби, за да разполагат с минимални запаси. „Пълним бидони, туби, купихме си хидрофори. Пере се през ден, през два, когато има вода. Иначе – нищо“, казва Маринела Друмева.

Според кмета на община Свищов Генчо Генчев ситуацията се усложнява въпреки вложените средства за ремонта на водопреносната мрежа.

„Необходими са още инвестиции, но искам да подчертая, че тези две населени места са на плитка дренажна система за водоснабдяване и при дълго засушаване проблемът няма как да бъде решен. Трябва да се търси възможност за друг източник на водоснабдяване – вариант за Хаджи Димитрово се анализира“, обясни Генчев.

До намиране на трайно решение, от държавния резерв е осигурена вода за питейни нужди на бедстващите села. Местните обаче настояват за спешни действия и предупреждават, че напрежението расте с всеки изминал ден.

Сподели: