Терзиев: Не съм информиран за разследването срещу Барбутов, институциите да си свършат работата
Кметът на София Васил Терзиев заяви, че няма информация за действията на Антикорупционната комисия срещу заместник-кмета Никола Барбутов и научава подробности по случая единствено от медиите.
„Не мога да коментирам нещо, за което нямам информация. И аз като вас се осведомявам от медиите“, подчерта Терзиев.
Той обясни, че не е бил предупреден за разпита на Барбутов и не е имал възможност да разговаря с него, тъй като вече тече следствена процедура.
„От комисията не споделиха нищо, защото и те нямат право, нямам връзка и с г-н Барбутов“, каза кметът.
На въпрос за причините за разследването Терзиев заяви, че само компетентните органи могат да дадат отговор. Той припомни, че процесът включва следствени действия, евентуален обвинителен акт и съдебно решение:
„Това е начинът, по който се отсъжда дали един човек е виновен, или невинен. Аз ви казах какво знам.“
Терзиев отказа да коментира дали вярва в невинността на Барбутов, като подчерта, че не е съд, прокуратура или „наместник на Господ“. Той изрази надежда институциите да си свършат работата и да бъдат публични с резултатите.
Кметът напомни, че вече е разпоредил вътрешен одит на обществените поръчки в районите „Люлин“ и „Младост“, както и в направлението, за което отговаря Барбутов.
„За мен борбата с това как се харчат публичните средства и там да е и прозрачно, и да имаме спокойствието, че отиват по предназначение, е голяма битка и тя ще продължава до края на мандата“, каза той.
По отношение на евентуални съмнения към Барбутов Терзиев бе категоричен: „Ако съм имал някакви съмнения, надали бих го задържал на този пост. Ако съм имал съмнение и данни, бих сигнализирал на конкретните институции.“
Кметът определи като странно съвпадението на събитията с балотажа в район „Искър“, но подчерта, че е фокусиран върху работата на институцията и бюджета на града.
Терзиев разкри, че е разговарял с лидерите на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков и Асен Василев, които са го информирали за ситуацията и са обявили, че ще свикат Изпълнителен съвет.
По темата за бюджета на София Терзиев коментира, че все още няма съгласие между групите в Общинския съвет, но разговорите продължават.
