Върховният административен съд се произнесе по част от решенията, свързани с реформата в паркирането в София. Съдът обезсили като недопустимо определението на Административен съд – София-град, с което беше спряно предварителното изпълнение на наредбата. Решението влиза в сила със задна дата – от 5 януари.

Отнася се за измененията на цените на платеното паркиране, работното време, района на зоните и размера на глобите. Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

Припомняме, че на 13 ноември Столичният общински съвет реши, че синя и зелена зона в София поскъпват двойно. Присъединяването в зелената зона на квартали като част от „Студентски град”, „Банишора”, „Редута”, „Гео Милев”, „Изгрев” и „Изток” ще става поетапно.

В тази връзка кметът на Столична община Васил Терзиев заяви, че решението не води до незабавни промени в режима или цените на зоните за паркиране, съобщиха от пресцентъра на общината.

Дефакто решението не означава, че от утре или в следващите седмици ще има промяна. Предстои сериозна подготовка – както организационна, така и информационна. Центърът за градска мобилност има работа по въвеждането на всяка промяна и ние няма да се действа прибързано.

Васил Терзиев, кмет на София

Кметът беше категоричен, че ако има промени, те ще бъдат месеци напред във времето, след ясна комуникация и информиране на гражданите.

Не искаме никой да бъде изненадан – независимо в каква посока се тръгне. Ще има информационна кампания и време за подготовка.

Васил Терзиев, кмет на София

Васил Терзиев обърна внимание и на втората, по-съществена част от реформата, която все още е предмет на съдебно разглеждане – докладът, който регламентира как средствата от паркирането се разпределят между Центъра за градска мобилност, Столична община и районите.

Истинската реформа в паркирането не е в увеличаване на цени или разширяване на обхвата. Истинската реформа е в това всеки район, в който има или се въвежда зона, реално да вижда как средата се подобрява благодарение на средствата от паркирането – повече тротоари, по-добра поддръжка, междублокови пространства, по-добро осветление. Без тази част това не е реформа.

Васил Терзиев, кмет на София

Терзиев подчерта, че именно тази част от промените ще определи дали реформата ще има смисъл за хората в кварталите.

Сподели: