Русия атакува югоизточния град Запорожие, убивайки най-малко един човек и ранявайки поне 22, включително три деца.

Това съобщи губернаторът Иван Федоров, цитиран от „Киев Индипендънт“.

Руските сили атакуваха града в около 11:40 ч. с две бомби КАБ. Едната порази инфраструктурен обект, а другата – многоетажна жилищна сграда в жилищния квартал на Запорожие, заяви Федоров.

При удара е загинала 69-годишна жена. Според губернатора поне един от ранените е в тежко състояние, предаде БГНЕС.

При нападението са нанесени общи щети на няколко 9-етажни жилищни сгради и учебно заведение, а автомобили са били подпалени, съобщи Държавната служба за извънредни ситуации.

Сигналът за въздушно нападение се е включил в Запорожка област в 10:28 ч. местно време. Около час по-късно Федоров съобщи за пожар в един от кварталите на Запорожие в резултат на нападението.

В Запорожие живееха около 710 000 жители преди пълномащабната инвазия на Русия през 2022 г. Градът често е обект на нападения от страна на руските сили.

Запорожка област се намира и най-голямата ядрена електроцентрала в Европа. Тя е под руска окупация от 2022 г. насам и заема важно място в неотдавнашните мирни преговори между Украйна и САЩ.

Руските удари срещу украински градове идват в момент, когато Киев предложи 30-дневна пауза за ударите срещу цивилни райони. Москва сигнализира, че ще вземе под внимание предложението, но продължи с ударите си.

Руският президент Владимир Путин също обяви временно примирие по време на великденските празници, въпреки че Киев обвини Москва в близо 3000 нарушения през този период.

Преди това Москва отхвърли пълното 30-дневно примирие, договорено от Киев и Вашингтон на 11 март в Джеда.

Сподели: